Anketa

Šedý tygr

19. ledna 2006 v 0:10 | Blanka Flipiová
Odkaz na veterinární poradnu MVDr. Šťourače M.
Příspěvek z poradny MVDr. Šťourače :
9. 8. 2006 (20:13) X
Dobrý večer, pokusím se jednoduše vysvětlit a spočítat možnosti, přičemž musím brát v úvahu nejenom gen M (způsobující skvrnité zbarvení), ale také gen W (předpokládá se, že pročišťuje šedou barvu merle k bílé). Je jasné, že kombinace MM je semiletální (polosmrtící), kombinace WW je letální (smrtící). Křížím-li skvrnitou se skvrnitou (genotyp MmWw x MmWw), prokřížením gamet (bylo by to na moc místa) získám ideálně potomstvo ve složení: černí 3/16, šedý tygr 1/8, bílý 3/16, harlekýn 1/4, uhynulé zárodky 1/4.
Křížením harlekýna (MmWw) a černé (mmWw) v ideálním případě získám černí 3/8, šedý tygr 1/8, harlekýn 1/4, uhynulé zárodky 1/4.
Křížením harlekýna (MmWw) s černým (mmww - bez W genu) získámčerní 1/2, tygři 1/4, harlekýn 1/4.
I když u nás nepovolené ( např.ve Francii již možné) uvádím i výsledek křížení harlekýna (MmWw) s tygrem (Mmww): černí 1/4, tygři 1/4, bílý 1/4, harlekýn 1/4.
Je možné i uvažovat o křížení bílého (MMWw) s černým (mmww - bez W genu) s výsledkem harlekýn 1/2, tygr 1/2.
Takže tak nějak by to vypadalo v ideálním případě. Co je však ideální? Vždyť černá může mít gen pro modrou, žlutou...
Znovu odkazuji na ustanovení Řádu ČMKU platného pro klub, že je zakázáno utrácet štěňata kvůli zbarvení. Jistě ale nebude žádný veterinář (nikdo jiný štěně utratit nesmí!)nic namítat proti utracení hluchého či slepého štěněte. Pro chovatele sice bolestnější, ale pro CHOVATELE v tomto případě rozumná chovatelská cesta. Snad mi rozumíte.
Projekt zdravá doga jsem předložil klubu a ten jej zveřejnil ve zpravodaji. Myslím, že v případě zájmu můžete cokoliv z nabízeného absolvovat. Je pravdou, že se příliš nikdo nehrne...
S připomínkami ke zpravodaji se obraťte na redakční radu...
Hezký večer a dostatek času k přemýšlení!
 
 

Reklama